29 Mart 2011 Salı

ÇOKOKEREMİN OYUN KÖŞESİ


Blog dünyasında annelerin ve okul öncesi eğitimcilerinin iyi bildiği bir adres vardır. İşini özenle yapan, hakkını veren, takipçilerine tüm dünyadan ilham aşılayan fikirler veren, cici mi cici bir eğitimcinin, son bir yıldır da bir annenin adresidir bu. Çocuklarımızla iyi ve nitelikli zaman geçirmeyi, çöpe atmaya niyetlendiğimiz bir nesneden yeni tasarımlar üretmeyi öğütler bize bu güzel insan. Şimdi ise onun şirin ve işlevsel evine konuk oluyoruz. Yakışıklı Buğra Kerem bizi gülümseyerek karşılıyor.


Nezihe Hanım Amerika'da yaşıyor. Belirttiğine göre 2 odası bulunan evlerinde Buğra Kerem için bir oyun bölümü hazırlamayı uygun görmüşler. Mümkün olduğunca az eşya ve az oyuncak almaya özen gösteren Nezihe Hanım, aynı felsefeyi kitaplar konusunda benimseyemediğini belirtiyor. Oyuncaklarla mesafemiz, çocuklarımızın karakter inşasında önemli bir rol oynuyor. Nezihe Hanım, henüz küçük olan oğlu için ilerde "her ay 1 oyuncak" kuralınca hareket etmeyi düşündüklerini belirtiyor.


Odaları birbirine bağlayan holde konumlanan oyun köşesi, mutfağın tam karşısında yer alıyor. "Böylece ben vaktimin çoğunu geçirdiğim yer olan mutfaktayken, aynı zamanda oğlumla da olabiliyorum" diyor Nezihe Hanım. Duvarlara bordür olarak flash kartlar hazırlayan annesi, oğlu bu kelimeleri öğrendikçe kartları yenileriyle değiştirmeyi planlıyor. Bir yandan yeni kelimeler öğretirken, diğer yandan da odanın havasını değiştirmek istiyor. Yazı tahtası ve masa-sandalye İkea'dan. Tahta henüz ilgisini çekmeyen Buğra Kerem için, annesi her gün bir resim çiziyormuş. Resmin ne olduğunu öğrenen Çokokerem bir sonraki günü merakla bekliyormuş.

Bu cici ve işlevsel olduğu kadar da güzel köşeye bizi konuk eden Nezihe Hanım'a çok teşekkür ediyor, onlara mutlu bir yaşam diliyoruz. Çocukla yaşayan bir başka mekanda görüşmek üzere...

Rüzgâr'ın Odası


Sitemizi çocuk odası araştırması yaparken keşfeden Ebru Hanım, karşılaştığında; "İşte nihayet buldum. Gerçekten çocukları düşünen birileri varmış" demiş. Belirttiği kadarıyla yazılar ve görsellerden de fazlaca yararlanmış. Övgü dolu maili için teşekkür ediyor ve kapıyı aralayıp Rüzgarın odasına konuk oluyoruz.

Rüzgar doğduğunda ona özel bir oda hazırlamamışlar. Bu aslında ileriye dönük, oldukça isabetli bir kararmış. Yeni bir eve taşındıklarında ise Rüzgar 9 aylıkmış ve odası için kullanacakları bir genç odası takımı varmış ellerinde. Mevcut bütçelerini ilerde kendi seçeceği bir oda takımına ayırmayı, ellerindeki mobilyaları dönüştürerek değerlendirmek istemişler.

Dolap kapaklarını odaya uygun renk olan vanilya mdf ile değiştirmişler. Kulplara dahi uzun araştırmalar sonucunda  ulaşan Ebru Hanım, akseuar seçiminde de kulplarla aynı temayı öncelemiş : "Hayvan Figürleri". Yatağın etrafına çit görünümlü korkuluklar eklemişler. Duvarları yeşil ve beyaz renkle boyamışlar. Boyanın sağlığa zararlı maddeleri içermemesine ve mobilyaları ön plana çıkarmasına dikkat etmişler. Şimdilik oyuncakların sergilendiği ev şeklindeki raf, ilerde Rüzgar'ın kitaplarına ev sahipliği yapacak.

Ebru Hanım, dar bir alanda, eldeki eşyalarla ortaya oldukça hoş bir tasarım çıkarmış. Hedeflediği odanın "bol uyaranlı, eşyaların doldurmadığı, stil sahibi" bir mekan olduğunu ve hedefine ulaştığını belirtiyor. Öyle ki Rüzgar     
da odasında vakit geçirmeyi çok seviyormuş. Rüzgar'a ve ailesine mutlu bir yaşam diliyoruz. Çocukla yaşayan   bir başka mekanda görüşmek üzere...


Firma Önerileri ;
Boya : Elegance Anti-aging
Kulplar : Denokids
Oyuncak kutuları ve askılar : Koçtaş
Sandalye, sehpa ve çerçeveler  : İkea