15 Eylül 2010 Çarşamba

Defne'nin Odası


       Dostluğu ve içtenliği ile blog dünyasının sevilen blogger annelerinden biri; Sevgili Füsun'un, Defne yaprağının kapısının önündeyiz. Bakalım içeride bizi neler bekliyor? Tık tık!..


   Aydınlık ve ferah bir oda bizi karşılıyor. Tam da söylediğimiz gibi çocukla yaşayan bir mekan daha. Minimal ölçülerde ve işlevsel eşyalar, estetik seçimler. Bir yer yatağı ve özel yaptırılmış bir kitaplık, yanında oyuncakların yer aldığı bölüm.


        Mevcut eşyaların elden geçirilmesiyle yenilenen şifonyer ve gardrop pembe renkli kulplarla sevimli bir hal almış. Şifonyerin üzerinde güzel Defne'nin fotoğrafı yer alıyor.


          Montessori Felsefesine göre dizayn edilen odada, İkea'dan alınan masa, sandalye ve aksesuarlara yer verilmiş. Boyama ve diğer aktiviteler için Defne ve arkadaşlarına uygun ortam hazırlayan annesi, masanın yanına oyuncak rafını yerleştirmiş.


   Oyuncak rafında özenle seçilmiş ahşap oyuncaklar ve müzik setine yer veren Füsun Hanım, odayı pembe,beyaz ve yeşil renklerin hakimiyetinde düzenlemiş. Perdeler de bu renklerde seçilmiş.


    Okuma alışkanlığının çok küçük yaşlarda kazanıldığının bilincinde olan Füsun  Hanım, Defne için özenle hazırlamış bu kitaplığı. Hem kitaplığın kendisi, hem de kitaplar uzun süren bir araştırmanın ürünü. Yine Tübitak yayınları gözümüze çarpıyor...


    Duvarda minik ördeklerin süslediği çerçeveler, mandallar kullanılarak hareketlendirilmiş abajur ve el emeği keçe pano... Detaylara saklanmış ince bir zevk. Arı ve kırmızı kuşun kanatlandırdığı pano, Füsun Hanım'ın eseri. Bu güzel odada, kaliteli ve dolu dolu zamanlar geçiren Füsun Hanım ve Defne'ye, bizi odalarına konuk ettikleri için teşekkür ediyor, ailece mutlu bir yaşam diliyoruz.

Asya'nın Odası


     Güçlü kalemi, renkli kişiliği ile çok okunan, çok sevilen bir blogger annenin evine konuk oluyoruz bu kez. Selda Hanım her karesinde emeği bulunan bu odayı fotoğraflayıp, bizimle paylaşmak istemiş. Çok da iyi etmiş. Yatağı ve dolabı özel imalat olmasından dolayı çok başarılı bir örnek teşkil eden bu odayı biz çok beğendik. Şimdi sizi bu odada küçük bir yolculuğa çıkarıyoruz.


   Erişilebilirliği önceleyen diğer anneler gibi, Selda Hanım da bir yer yatağını tercih etmiş. Oda genel olarak Montessori Felsefesi'ne göre düzenlenmiş. Asya'nın ve genelde tüm kız çocukların ilk tercihi olan pembe, odaya hakim renk...


   Çekmece ve askılı bölümden oluşan gardrop özel yaptırılmış. Asya'nın kıyafetlerini kendisi seçip giyebilmesi, düzeni kendisinin sağlaması için boyutları onun ulaşabileceği standartta yapılmış. Oyuncak rafı yine oyuncaklarına rahatça ulaşabileceği bir yükseklikte. Abartıdan uzak, sade ve işlevsel seçimler ön planda.


      Kitaplığı, kitapların kapaklarını görebileceği şekilde tasarlanmış ve fazla yer kaplamayan, oldukça sevimli bir kitaplık çıkmış ortaya. Meraklı Minik ve Tübitak yayınları gözümüzden kaçmıyor...


  Ve emekle yetenek bir araya geldiğinde ortaya neler çıktığını gösteren enfes bir görsel. Selda Hanım, arkadaşı ile birlikte saatler süren bir çalışma sonunda duvarları böyle renklendirmiş. Genel renk olan pembe burada da bir kuş olup dallara konmuş.


    Odaları için henüz aradığı halıyı bulamayan Selda Hanım onunda bulunmasıyla odanın tamamlanacağını belirtiyor ve bu güzel sanat eserini paylaşmak için bizi bekletmiyor. Biz de kendisine teşekkür ediyoruz ve güzel kızı Asya ile mutlu bir yaşam diliyoruz onlara...