12 Kasım 2010 Cuma

Ada'nın Odası

Bir anne neler bulabilir biliyor musunuz?  Sosyal sorumluluk projelerinden  el işlerine, harika illüstrasyonlardan dekorasyon önerilerine kadar  geniş bir içeriğe ulaşmak istiyorsanız Sevgili Elif'in bloguna uğramalısınız. Üstelik Elif, şimdi de "iyi fikir"lerle aramızda. Peki böylesine zevk sahibi ve araştırmacı bir anne, nasıl bir oda düzenlemiştir merak ediyor musunuz? Buyrun...


Ada'nın odası şimdilik küçük bir oda. Elif Hanım, bir süre sonra daha büyük bir odaya geçeceklerini, ihtiyaçları farklılaşan Ada için arkadaşlarını ağırlayabileceği daha geniş bir odanın daha iyi olacağını düşünüyor.
Biz şimdilik dar alanların doğru çözümlerle ne kadar verimli kullanılabileceğini, beyaz eşyalar ve renkli aksesuarlarla neler yapılabileceğini görelim.


Rengarenk ve bembeyaz. Yatak, nevresim, kilim ve perde İkea Çocuk'tan. Ada'nın oyuncaklarını saklamak için bir oyuncak sandığı ve çeşitli kutulardan yararlanmış Elif Hanım. Yatağın altında ise depolama amaçlı kullanılan bir kutu daha var. Böylece tüm boş alanlar değerlendirilmiş. Duvarlar için seçilen resimler, genel renklerle uyum içerisinde. Pencerelerin arasında ise Ada'nın, Verity'nin çekilişinde kazandığı illüstrasyon bize göz kırpıyor, sevimli bir fil.


Odanın diğer bölümünde bir kitaplık ve masa yer alıyor. Ada'nın kitapları, yap-bozları ve diğer materyalleri özenle organize edilmiş. Herşeyin ait olduğu bir yer var. Bu, karışıklık yaşanmasını önlediği gibi, çocuğunuzun hayatında "düzen" kavramının da yerleşmesini sağlıyor diyor Elif Hanım.
Masanın zarar görmemesi için şeffaf bir örtü ile üzeri örtülmüş. Elif Hanım'ın bir arkadaşının hediye ettiği örtü Tchibo'dan. Minik ve sevimli sırt çantası ise dışarı her an çıkabilmek için hazır bekliyor.


Resimlerin asılması için kullanılan sevimli ip ve aynalar Paşabahçe'den. Erkek çocukları için vazgeçilmez ve olmazsa olmaz figürler; arabalar, taşıtlar...


Gardrop ve oyuncak rafı yine İkea'dan. Elif Hanım, memnun kaldığı bu ürünleri annelere tavsiye ettiğini belirtiyor.


Özgün fikirlerle bizi zenginleştiren Sevgili Elif'e ve yakışıklı oğlu Ada'ya, bizi renkli dünyalarına konuk ettikleri için teşekkür ediyoruz. Bir başka çocukla yaşayan mekanda buluşmak üzere...