29 Mart 2011 Salı

ÇOKOKEREMİN OYUN KÖŞESİ


Blog dünyasında annelerin ve okul öncesi eğitimcilerinin iyi bildiği bir adres vardır. İşini özenle yapan, hakkını veren, takipçilerine tüm dünyadan ilham aşılayan fikirler veren, cici mi cici bir eğitimcinin, son bir yıldır da bir annenin adresidir bu. Çocuklarımızla iyi ve nitelikli zaman geçirmeyi, çöpe atmaya niyetlendiğimiz bir nesneden yeni tasarımlar üretmeyi öğütler bize bu güzel insan. Şimdi ise onun şirin ve işlevsel evine konuk oluyoruz. Yakışıklı Buğra Kerem bizi gülümseyerek karşılıyor.


Nezihe Hanım Amerika'da yaşıyor. Belirttiğine göre 2 odası bulunan evlerinde Buğra Kerem için bir oyun bölümü hazırlamayı uygun görmüşler. Mümkün olduğunca az eşya ve az oyuncak almaya özen gösteren Nezihe Hanım, aynı felsefeyi kitaplar konusunda benimseyemediğini belirtiyor. Oyuncaklarla mesafemiz, çocuklarımızın karakter inşasında önemli bir rol oynuyor. Nezihe Hanım, henüz küçük olan oğlu için ilerde "her ay 1 oyuncak" kuralınca hareket etmeyi düşündüklerini belirtiyor.


Odaları birbirine bağlayan holde konumlanan oyun köşesi, mutfağın tam karşısında yer alıyor. "Böylece ben vaktimin çoğunu geçirdiğim yer olan mutfaktayken, aynı zamanda oğlumla da olabiliyorum" diyor Nezihe Hanım. Duvarlara bordür olarak flash kartlar hazırlayan annesi, oğlu bu kelimeleri öğrendikçe kartları yenileriyle değiştirmeyi planlıyor. Bir yandan yeni kelimeler öğretirken, diğer yandan da odanın havasını değiştirmek istiyor. Yazı tahtası ve masa-sandalye İkea'dan. Tahta henüz ilgisini çekmeyen Buğra Kerem için, annesi her gün bir resim çiziyormuş. Resmin ne olduğunu öğrenen Çokokerem bir sonraki günü merakla bekliyormuş.

Bu cici ve işlevsel olduğu kadar da güzel köşeye bizi konuk eden Nezihe Hanım'a çok teşekkür ediyor, onlara mutlu bir yaşam diliyoruz. Çocukla yaşayan bir başka mekanda görüşmek üzere...

6 yorum:

Nezihe Ak İnci dedi ki...

Oğlumu bloğunuzda görmek çok hoş. :)Güzel sözleriniz ve paylaşımınız için çok teşekkür ediyorum. Sevgiler.

füsfüs dedi ki...

çok beğendim ben bu odayı:) özellikle kartlardan bordür fikri çok yaratıcı, bayıldım ve çok şık durmuş ayrıca

Nezihe Ak İnci dedi ki...

Resimde çok net değil ama duvarda renkli pon ponlar var. Bende onları çok seviyorum. 2 dolara ekonomik duvar süsü... ;)

Canfeza dedi ki...

Keşke daha detaylı fotoğraflar olsaydı. Çok güzel hazırlamışsın Nezihe, bordür fikri harika deneyebilirim : )) odayı boyadıktan hemen sonra : )

Oğluşunla güzel, kaliteli vakitler diliyorum.;)

Nezihe Ak İnci dedi ki...

Canfeza, çok teşekkür ederim. Bu oyun köşemiz. İnşallah kendi odasını dizayn edince daha ayrıntılı resimler çekmeye çalışırım. Sevgiler. :)

hacew dedi ki...

Sirar
Nerelerdesin?
Yeni yazılarını hasretle bekliyorum